Czy wiesz że …
Naturalnym wrogiem wełnowców jest biedronka wełnowcowa (Cryptolaemus montrouzieri).
Wybrane insektycydy do walki z wełnowcami
• Provado Combi PIN 02 PR- w formie pałeczek.
• Karate Zeon 050 CS- w formie koncentratu.
• Fastac 100 EC- w formie koncentratu.
• Confidor 200 SL – w formie koncentratu.
• Actellic 500 EC- w formie koncentratu.
Problemem mogą okazać się także wełnowce korzeniowe, które żerują na szyjce korzeniowej oraz w korzeniach. Atakują zwłaszcza sukulenty, uprawiane w żwirowym podłożu. Mają tam doskonałe warunki do rozwoju. Objawy ich obecności to zahamowanie wzrostu rośliny, żółknięcie, zasychanie. Zazwyczaj obecność szkodników zauważamy jak roślina zaczyna marnieć. W momencie zaobserwowania zmian, należy obejrzeć bryłę korzeniową, którą wyciągamy z doniczki. Jeżeli zaobserwujemy wełnowce, należy przemyć korzenie pod bieżącą wodą. Następnie po lekkim przesuszeniu roślinę sadzimy w nowym podłożu, w oczyszczonej doniczce. Stosując insektycydy, podlewamy roślinę odpowiednim środkiem, powtarzając zabieg.
Tekst: Grzegorz Bogucki
Zdjęcia wykorzystane za zgodą firmy Bayer AG
2 komentarzy
Dodał: Ela, Tytuł: Wełnowce
Chciałabym się podzielić swoim sposobem, dzięki któremu pozbyłam się wełnowców z kliwii (właśnie z nią najprawdopodobniej "przywlekłam" te wełnowce), eukaliptusa i strelicji. Raz w tygodniu przecierałam zainfekowane rośliny takimi uniwersalnymi, zapachowymi chusteczkami z Biedronki, do czyszczenia różnych powierzchni i bardzo szybko zauważyłam poprawę - szkodniki przestały się namnażać. Teraz robię to profilaktycznie - raz w miesiącu i moje rośliny mają spokój.
Dodał: Iiii, Tytuł: mam i walcze
z dziadami... ale skad to sie bierze? Moja biedna palemka... jak wygram to dam znac, jak to zrobilam - sprobuje podanych tutaj metod