Zwójka sosnóweczka – to niewielki motyl z rodziny zwójkowatych, który w fazie larwalnej przybiera postać brunatnej gąsienicy, żerującej w młodym drzewostanie sosnowym. Szkodnik jest przyczyną deformacji w formie wygięć wierzchołków pędów, a następnie ich usychania. Szkodnika zwalczamy wycinając i paląc uszkodzone pędy (żerowanie larw wewnątrz pędów) w okresie od maja do czerwca, a więc w czasie żerowania larwy, jeszcze przed wylotem dorosłych owadów. W razie konieczność można zastosować środek o działaniu kontaktowym.
Osnuja sadzonkowa – jest przykładem błonkówki z rodziny osnujowatych, której larwy żerują na tegorocznych igłach. Obecność szkodnika jest łatwa do zdiagnozowania dzięki oprzędom oraz odchodom. Larwy błonkówki przepoczwarczają się w maju. Osnuja sadzonkowa jest niebezpiecznym szkodnikiem młodych sosen, doprowadzającym nawet do zamierania pędów sosny. Szkodnik zimuje w glebie. Zwalczanie w momencie zauważenia szkodnika z zastosowaniem środka o nazwie Decis 2,5 EC. Można także wycinać i palić pędy z widocznymi oprzędami.
Brudnica mniszka – zwana także rząpicą mniszka należy do motyli z rodziny brudnicowatych. Samice składają jaja na korze pnia, a po wylęgnięciu się ciemnych gąsienic następuje żerowanie na młodych a następnie starszych igłach. Uszkodzone igły opadają.
Zwalczanie szkodnika może odbywać się poprzez zastosowanie pierścieni lepowych bądź też wykorzystanie oprysku z zastosowaniem środka np. Decis 2,5 EC.
Tekst: Grzegorz Bogucki
1 komentarzy
Dodał: Beti, Tytuł: Chora sosna piramidalna
choruje mi drzewko, zwieszają się i usychają młode pędy. Co z tym robić? Topsin nie pomógł. Czy to drzewo zagraża sąsiadującym nieopodal sosnom?