Rozmnażanie
Gatunki jednoroczne rozmnażamy poprzez nasiona. Nasiona można wysiać do skrzynek z przepuszczalnym podłożem już w marcu bądź też wprost do gruntu. W ciągu 14 dni powinny ukazać się siewki. Byliny rozmnażamy zazwyczaj poprzez podział, rozłogi oraz odrosty w okresie wiosennym na przełomie kwietnia i maja.
Odstępy między roślinami, zależnie od gatunku rdestu powinny wynieść od 20 do około 60 cm.
Choroby i szkodniki
Rdest nie należy do roślin wykazujących szczególną podatność na choroby i szkodniki, zazwyczaj jest to roślina bezproblemowa w uprawie.
Rdest możemy potraktować jako roślinę okrywową, zadarniającą. Jest na tyle ekspansywny, że dość szybko uzyskamy zwarty kobierzec. Ekspansywność roślin dla jednych jest zaletą dla innych wadą, dlatego sprowadzenie do ogrodu silnie rozrastającej się rośliny powinno być mocno przemyślane. Wybrane gatunki można zastosować przy obsadzaniu skalniaka np. rdest pokrewny. Poza tym nadają się na rabaty bylinowe, a także na suche bukiety. Rdest główkowaty sprawdzi się także jako roślina balkonowa i tarasowa. Rośliny świetnie prezentują się w ogrodach naturalistycznych.
Tekst: Grzegorz Bogucki
0 komentarzy