Olsza czarna

Olsza czarna

Skomentuj artykuł

Zastosowania

Olsza czarna jest jednak nie tylko drzewem naturalnego ekosystemu Polski, ale również rośliną krajobrazową, wykorzystywaną w nasadzeniach miejskich np. w parkach lub w kompozycjach krajobrazowych. Z jej pomocą można zadrzewiać też rozmaite nieużytki lub wysypiska, o ile znajdują się na terenie słonecznym i dostatecznie wilgotnym. Nie poleca się natomiast sadzenia drzew nad stawami w ogrodach przydomowych, gdyż opadające jesienią liście mocno zanieczyszczają stojącą wodę. Niekiedy olszę czarną (głównie liście i korę) wykorzystuje się też w celach leczniczych, gdyż posiada ona właściwości ściągające, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwbólowe oraz dezynfekcyjne. Okłady i odwary stosuje się w leczeniu rozmaitych chorób skóry jak owrzodzenia, ropnie, rany czy obrzęki pourazowe, bądź wykorzystuje w walce z nadmierną potliwością rąk i stóp oraz łupieżem głowy.

Olsza czarna - olcha

Olsza czarna - olcha

Odmiany

Co ciekawe roślina ta doczekała się także kilku odmian, z których na uwagę zasługują min.: „Imperialis” - charakteryzująca się niezbyt wysokim wzrostem (5-10 m. wys.) i niezwykle delikatnymi, mocno powcinanymi i niemal pierzastymi liśćmi, tworzącymi luźną koronę, „Laciniata” - o nieco większych rozmiarach (10-15 m.), posiadająca mocno powcinane liście, których blaszka z wierzchu pozostaje zielona, od spodu natomiast przybiera barwę szarą oraz „Pyramidalis” - o pokroju kolumnowym, przypominającym nieco topolę, dorastająca do ok. 15-20 m. wys.


Choroby i szkodniki

Niestety, olsza czarna jest przysmakiem dla wielu, nierzadko „wyspecjalizowanych” szkodników. Liście i pędy drzewa chętnie atakują min.: hurmak olchowiec, kloszowiec olchowy, kolbowiec olchowy, miodówka olszowa, pilśniowiec olchowy, miniarka brzozówka, zwiotka olszowa, zdobniczka podlistnoolchowa oraz zwijacz brzozowiec, natomiast szyjce korzeniowej może zagrażać pienik olchowiec. Jak by tego było mało, olsza może również zostać zaatakowana przez choroby np. fytoftorozę czy żółtaczkę olszy.

Olsza czarna - olcha

Olsza czarna - olcha

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródła:
1.    Wikipedia
2.    Związek Szkółkarzy Polskich

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: