Skrzyp polny - rośliny lecznicze w ogrodzie
Krwawnik pospolity - uprawa, działanie i zastosowanie
- 1/5
- Następne
- 1/5
- Następne
Zobacz także
1Dziurawiec - rośliny lecznicze w ogrodzie
2Mniszek lekarski - ogrodowe rośliny lecznicze
3Pokrzywa zwyczajna- rośliny lecznicze w ogrodzie
4Skrzyp polny - rośliny lecznicze w ogrodzie
Zbiór i zastosowanie
Krwawnik jest rośliną ozdobną, ale ma przede wszystkim zastosowanie w lecznictwie. W tym celu zbiera się ziele i kwiatostany krwawnika. Zbiór najlepiej przeprowadzać wiosną (kwiecień), kiedy roślina zachowuje najcenniejsze składniki odżywcze. Roślinę należy ciąć ok. 15 cm nad ziemią. Ścięte pędy można zebrać w rozetę i zawiesić w suchym, przewiewnym miejscu. Podczas suszenia, ziele nie może być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Zebrane ziele ma aromatyczny zapach i korzenny, gorzki smak. Dzięki związkom azulenowym, cholinie, flawonoidom, garbnikom, kwasom mrówkowym, octowym, izowalerianowym oraz solom mineralnym (m.in. sole cynku i magnezu) krwawnik pospolity wykazuje zbawienne właściwości dla naszego organizmu. Ziele ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i bakteriostatyczne. Stosuje się je głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych przy objawach, takich jak niestrawność, wzdęcia, kolki, brak apetytu czy kurcze jelit. Krwawnik działa pozytywnie na układ trawienny: wspomaga metabolizm i wydzielanie żółci. Ziele stosuje się również zewnętrznie, w celu gojenia ran lub stanów zapalnych skóry. Rany goi się za pomocą naparów, maseczek oraz papek. W aptece dostępne są również herbatki z krwawnika, które poprawiają ogólny stan organizmu oraz wspomagają leczenie przeziębienia lub problemów żołądkowych. Amatorzy krwawnika przyrządzają wina ziołowe i nalewki z krwawnika, które można spożywać zaraz po posiłku na poprawę trawienia. Krwawnik jest również znany jako korzenna przyprawa, np. do zup lub sosów.
Dodaj swój komentarz
Zobacz także
Kategorie
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Stroiki wielkanocne – galeria
Duże kwiaty doniczkowe
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?
0 komentarzy