Kołatek domowy- rozpoznanie
Kołatka rozpoznamy m.in. po okrągłych otworach wylotowych na porażonym drewnie oraz wysypanej mączce drzewnej. W chodnikach, gdzie żerowały larwy pełno jest mączki oraz odchodów szkodnika.
Kołatek domowy- zwalczanie
Wiadomym jest, że łatwiej zapobiegać wystąpieniu kołatka niż potem go zwalczać. Jako, że larwy żerują wewnątrz drewna, walka z nim nie jest najłatwiejsza i wymaga zaangażowania, czasu, a często skorzystania z usług specjalistycznych firm, zajmujących się zwalczaniem szkodników.
Aby uchronić drewno przed inwazją ksylofagów należy pokryć je warstwą odpowiedniego środka owadobójczego
Przykładowe preparaty do zwalczania kołatka to m.in.
• Hylotox Q – środek owadobójczy niszczący wiele szkodników drewna, w tym kołatki. Środek nie tylko zwalcza szkodniki, ale także zabezpiecza przed ponownym ich pojawieniem się. Aby środek był skuteczny należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją oraz z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ jest to środek toksyczny.
Preparat nanosimy pędzlem bądź wstrzykujemy środek w otwory wylotowe przy pomocy strzykawki. Powierzchnie pokryte warstwą fary, lakieru należy najpierw oczyścić. Wydajność środka przy zwalczaniu larw to 0,3 l/m2 , a w przypadku zabezpieczenia drewna, zużycie jest dużo niższe i wynosi około 0,1 l/m2
• Tytan Professional – impregnat owadobójczy do drewna.
Czy wiesz że …
Z pewnością w walce z kołatkami pomagają nam naturalni wrogowie szkodnika, a nasi sprzymierzeńcy. Zaliczymy do nich m.in.:
• Spathius exarator
• Korynetes coerleus
• Pediculoides ventricosus
Zwalczanie szkodników na dużych powierzchniach najlepiej pozostawić specjalistom.
Podstawowe metody zwalczania kołatka to:
• Metody mechaniczne
Polegające na usunięciu zniszczonego drewna,
w razie potrzeby należy wymienić uszkodzone fragmenty konstrukcji.
O skuteczności tych metod możemy mówić wówczas, gdy zastosujemy je łącznie z metodą chemiczną, a więc z zastosowaniem środka chemicznego.
• Metody chemiczne
Polegają na naniesieniu na drewno odpowiednich środków zwalczających szkodniki drewna (smarowanie, oprysk, kąpiel, iniekcja itp.). Firmy specjalistyczne stosują także fumiganty a więc insektycydy gazowe.
• Metody fizyczne
Obejmują sposoby niechemicznego zwalczania szkodników np. poprzez poddanie drewna pod działanie wysokiej temperatury. Ksylofagi giną w temperaturze na poziomie 55-56°C. Stosowanie tego sposobu jest utrudnione w budownictwie mieszkalnym.
Wydaje się, że coraz większą popularnością będzie cieszyło się zwalczanie szkodników drewna poprzez mikrofale. Dzięki falom elektrycznomagnetycznym, emitowanym przez specjalne urządzenia, podnosi się temperaturę wewnątrz drewna do poziomu 55-56°C, przez co skutecznie eliminuje szkodniki. Bezinwazyjność, bezpieczeństwo, ekologiczność i skuteczność to największe zalety zastosowania mikrofal.
Tekst: Grzegorz Bogucki
0 komentarzy