Zawilce ogrodowe - niesamowite kwiaty
Kokorycz - Corydalis
- 1/2
- Następne
- 1/2
- Następne
Zobacz także
1Ciemierniki kwiaty zimy – uprawa i pielęgnacja ciemierników
2Funkie (Hosty) wieczne kwiaty w ogrodzie
3Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
5Zawilce ogrodowe - niesamowite kwiaty
6Eucharis - uprawa i pielęgnacja
Rodzaj Corydalis obejmuje setki zróżnicowanych gatunków bylin, a także roślin jednorocznych. Występują one przede wszystkim w klimacie umiarkowanym półkuli północnej. Najwięcej gatunków rośnie na kontynencie azjatyckim, w Polsce zaledwie kilka gatunków m.in. Corydalis solida- kokorycz pełna, Corydalis intermedia- kokorycz wątła, Corydalis cava- kokorycz pusta, Corydalis capnoides- kokorycz żółtawa. Wspomniane gatunki są charakterystyczne dla flory polskiej. Występują z różną częstotliwością, jedne pospolite inne znów nie. Poza nimi można wymienić jeszcze kilka gatunków, włączając w to gatunki zawleczone. W uprawie spotyka się rośliny rodzime, zawleczone oraz prawdziwe kolekcjonerskie rarytasy z odległych regionów azjatyckich. Nie brakuje także bardzo dekoracyjnych odmian wybranych gatunków.
Dekoracyjne i oryginalne
Należące do rodziny makowatych (Papaveraceae) kokorycze charakteryzują się drobną i bardzo zwiewną budową. Ich dekoracyjność wynika przede wszystkim z pierzastych liści oraz bardzo oryginalnych kwiatów, opatrzonych liściowymi przysadkami. Grzbieciste kwiaty, kształtem przypominają głowię dzierlatki, a więc niewielkiego ptaka z rodziny skowronków. Kwiaty zebrane są w szczytowe grona i posiadają charakterystyczną ostrygę u nasady, zazwyczaj niebieskie, purpurowe, białe, a także żółte. Nasiona zawierają elajosom tzw. ciałko mrówcze, bardzo lubiane przez mrówki, które przyczyniają się do rozsiewania nasion. Część podziemną kokoryczy stanowią bulwy korzeniowe.
Kokorycze uprawiane w naszych ogrodach to przede wszystkim kwiaty wiosny, które w większości, bardzo szybko rozpoczynają wegetację, obficie kwitną, a latem zasychają. Poza nimi uprawiane są gatunki kwitnące także w okresie letnim,
oraz charakteryzujące się zimozielonym ulistnieniem.
Popularne nie znaczy nudne
Do najczęściej uprawianych gatunków kokoryczy w ogrodach zaliczymy Corydalis lutea – kokorycz żółtą, Corydalis cava- kokorycz pustą, Corydalis solida- kokorycz pełną.
Kokorycz żółta
Corydalis lutea- kokorycz żółta (złocista) stanowi przykład mało wymagającej, kępiastej byliny, której wysokość wynosi 30- 40 cm. Grzbieciste kwiaty, doskonale prezentują się na tle delikatnej zieleni, sprawiając, że pospolita bylina staje się wartościową propozycją rośliny ozdobnej, która doskonale zaprezentuje się w rozległych kompozycjach roślinnych, pod koronami drzew, a szczególnie na słonecznych i rozległych sklaniakach. Warto zapewnić jej żyzne, próchnicze podłoże, dość wilgotne, na którym piękniej i obficiej kwitnie. Kokorycz żółta to roślina długowieczna, która na jednym stanowisku może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat. Kwitnąca od maja do września kokorycz żółta, daje duży samosiew i jest dość ekspansywna. Ponieważ jej rozprzestrzenianiu pomagają także mrówki, nie zdziwmy się, że pojedyncze okazy pojawią się w różnych częściach ogrodu. Corydalis lutea na zbyt wietrznych stanowiskach, w mroźne i bezśnieżne zimy, potrafi przemarzać, dlatego wskazane jest, aby uprawiać ją na stanowiskach osłoniętych i zacisznych, gdzie w mniejszym stopniu będzie narażona na niekorzystne warunki.
Dodaj swój komentarz
Zobacz także
Kategorie
Koniecznie przeczytaj
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Ozdoby na Wielkanoc - Galeria
Stroiki wielkanocne – galeria
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Moje ulubione kwiaty są koloru
0 komentarzy