Zawilce ogrodowe - niesamowite kwiaty
Kokorycz - Corydalis
- 1/2
- Następne
- 1/2
- Następne
Zobacz także
1Ciemierniki kwiaty zimy – uprawa i pielęgnacja ciemierników
2Funkie (Hosty) wieczne kwiaty w ogrodzie
3Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja
5Zawilce ogrodowe - niesamowite kwiaty
6Eucharis - uprawa i pielęgnacja
Kokorycz lakolistna
Kokorycz lakolistna to bardzo oryginalny zimozielony gatunek Corydalis. Jej lancetowate liście, początkowo brązowe, a następnie zielone, przypominają liście paproci, osiąga do około 30- 40 cm wysokości. W maju ukazują się bardzo dekoracyjne żółte kwiaty. Rośnie zarówno w lekkim półcieniu, jak i na słonecznych stanowiskach, przy zapewnieniu odpowiedniej wilgoci. Świetnie się rozsiewa i stanowi ciekawy akcent w ogrodzie. Warto wiedzieć, że jest mrozoodporna i nie lubi przesadzania- przede wszystkim starsze okazy.
Wymagania kokoryczy
Kokorycze w stanie dzikim występują zazwyczaj w lasach liściastych, gdzie tworzą bardzo zjawiskowe, barwne i rozległe łany. Aby w ogrodzie czuły się podobnie jak na naturalnych stanowiskach, należy sadzić je pod rozłożystymi, koronami drzew. Będą tam miały półcień, który przy uprawie tych roślin jest zazwyczaj wskazany. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne- Corydalis lubi wilgoć, ale nie stojącą wodę.
Pielęgnacja i rozmnażanie
Kokorycze należą do roślin ozdobnych które nie wymagają znaczących zabiegów pielęgnacyjnych. Na odpowiednim podłożu, przy zapewnieniu wilgoci, potrafią rosnąć przez wiele lat, a niektóre nawet kilkadziesiąt lat bez przesadzania. W razie potrzeby podłoże można wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Rozmnażamy je poprzez bulwy korzeniowe bądź siew. Wiele z gatunków kokoryczy ładnie się rozsiewa, tak więc dla uzyskania siewek wystarczy wokół rośliny utrzymać porządek i spulchnić podłoże. Rozmnażanie poprzez nasiona zaraz po dojrzeniu nasion, natomiast za pomocą bulw wiosną bądź jesienią.
Zastosowanie
Bogactwo gatunkowe kokoryczy pozwala stworzyć wiele barwnych i ciekawych kompozycji. Soczyście zielone, zachwycające delikatnością liści oraz wyrazistością groniastych kwiatów wniosą świeżość i naturalność w półcieniste i cieniste zakątki ogrodu. Mogą stać się ważnym akcentem wiosenno letnich kompozycji. Jeżeli posadzimy gatunki zanikające pod koniec maja i w czerwcu, posadźmy je z innymi bylinami, które zapełnią powstałą lukę. Doskonale prezentują się z innymi roślinami preferującymi półcień m.in. funkiami, kopytnikiem, paprociami, żurawkami, orlikami itd. Bardzo ładnie prezentują się na tle skał, kamieni, tak więc warto sadzić je w bardziej zacienionych skalniach, a także słonecznych (kokorycz żółta).
Tekst: Grzegorz Bogucki
Dodaj swój komentarz
Zobacz także
Kategorie
Koniecznie przeczytaj
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Stroiki wielkanocne – galeria
Duże kwiaty doniczkowe
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:
0 komentarzy