Odmiany
Daglezję zieloną można nabyć w wielu bardzo dekoracyjnych i zróżnicowanych odmianach. Najciekawsze z nich to
• ‘Fletcherii’- odmiana karłowa, charakteryzująca się spłaszczonym, poduchowatym pokrojem. Szersza niż wyższa, osiąga do około 1,5 m wysokości. Polecana do niewielkich ogrodów, skalnych kompozycji jak również na wrzosowiska.
• ‘Fastigiata’- ładna odmiana o zwartym oraz stożkowatym pokroju. Szybko rosnąca, z pewnością świetnie zaprezentuje się w kompozycjach z roślin iglastych, będąc pionowym elementem kompozycji.
• ‘Pendula’- odmiana osiągająca do 20 m wysokości, a charakterystyczna ze względu na mniej lub bardziej zwisające gałęzie.
• ‘Little Jon’- odmiana wolno rosnąca, osiągająca niewielkie rozmiary, znakomicie prezentująca się w zestawieniach z innymi iglakami bądź też w ogrodzie skalnym.
Poza wspomnianymi odmianami warto uwzględnić odmianę botaniczną daglezji zielonej, a więc Pseudotsuga menziesii var. glauca- odmiana sina (daglezja sina). W stanie dzikim występuje w Górach Skalistych.
Zdecydowanie bardziej dekoracyjna niż gatunek. Charakteryzuje się zwartym pokrojem oraz powolniejszym wzrostem- w naszym klimacie osiąga do 20 m wysokości. Igły krótsze, bardziej grubsze, sztywniejsze w barwie zielononiebieskiej do srebrzystej. Szyszki mniejsze z bardziej odstającymi łuskami okrywającymi. Poza tym odporniejsza na mrozy, suszę oraz zanieczyszczenia.
Liczne zalety daglezji sinej sprawiają, że powinna być częściej sadzona w ogrodach, parkach itp.
Uwagi końcowe
Daglezję odkryto pod koniec XVIII w, a niecałe sto lat później zawitała do Europy, gdzie stała się bardzo popularnym i chętnie sadzonym drzewem iglastym. Dzięki zróżnicowanym odmianom mamy możliwość posiadania daglezji nawet w niewielkim ogrodzie.
Tekst: Grzegorz Bogucki
1 komentarzy
Dodał: Greek, Tytuł: JA
Super iglak dla szybkiego tworzenia zaslon zielonych.Roczne przyrosty nawet 1 metr.