Jałowiec pospolity
Cis pośredni
- 1/3
- Następne
- 1/3
- Następne
Ciś pośredni Hillii (Taxum media Hillii)
Roślina dorasta do 1,5 m po 10 latach. Ta odmiana charakteryzuje się umiarkowanym wzrostem i wyprostowanym pokrojem. Cis Hillii można sadzić po 2-3 egzemplarze na odcinku 1 m. Wymaga gleby piaszczysto-gliniastej o odczynie zasadowym lub obojętnym. Roślinę należy regularnie podlewać, ale jednocześnie nie dopuścić do przelania, ponieważ krzew źle znosi podmokłe podłoże. Toleruje natomiast zarówno stanowisko słoneczne, jak i półcień.
Cis Hillii dobrze reaguje na cięcie, złe warunki atmosferyczne i bardzo niskie temperatury. Roślina jest chętnie sadzana w parkach, na miejskiej przestrzeni i domowych ogrodach. Ta odmiana nie zawiązuje owoców.
Cis pośredni Hatfieldii (Taxum media Hatfieldii)
Pochodzi z Ameryki Północnej i bardzo szybko się rozrasta. Cis Hatfieldii jest idealną odmianą dla tych, którzy lubią tworzyć dekoracyjne kształty, ponieważ roślina osiąga nawet 3 m wzrostu i wypuszcza dużo pędów. Ma pokrój zwarty, kolumnowy o długich igłach. Nadaję się przede wszystkim do dużych ogrodów i może być sadzony pojedynczo i w grupie. Dobrze wygląda w pojemnikach, na skalnikach oraz swobodnych nasadzeniach. Wymaga żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i cienistych. Tak ja pozostałe odmiany jest wytrzymała i mrozoodporna.
Zastosowanie
Istnieje wiele odmian cisu pośredniego, dlatego każdy miłośnik krzewów znajdzie coś dla siebie nawet jeśli nie posiada dużego ogrodu. Cis pośredni jest odpowiedni zarówno dla osób, które preferują niewymagające okazałe rośliny, jak i dla tych, którzy lubią eksperymentować i formować różne kształty z krzewów. Cis pośredni jest łatwiejszy w uprawie od cisu pospolitego, ponieważ nie trzeba go aż tak często podlewać i o wiele lepiej wytrzymuje bardzo niskie temperatury. Cis pośredni może być także sadzony w cieniu, czego nie znoszą inne gatunki roślin iglastych takie jak żywotniki i jałowce. Bardzo dobrze wygląda sadzony pojedynczo lub w grupie w formie żywopłotu oraz w zestawieniu z innymi roślinami. W meblarstwie bardzo cenione jest drewno cisa, które jest trwałe, twarde i elastyczne o ciemnoczerwonym kolorze. W okresie świątecznym cis jest również wykorzystywany do tworzenia stroików.
Dodaj swój komentarz
Kategorie
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Prymulka - uprawa, pielegnacja i podlewanie
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Ozdoby na Wielkanoc - Galeria
Stroiki wielkanocne – galeria
Zobacz koniecznie
Polecane
Sonda
Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:
0 komentarzy