Opis:
: Onoklea występuje naturalnie w Ameryce Północnej oraz na wschodzie Azji. Wysokość tej rośliny osiąga ok. 50 centymetrów i tworzy gęste kępy. Bardzo szybko rozrasta się przez kłącza. Liście intensywnie zielone, jesienią przechodzące w żółtobrązowe, szerokie, płonne o głębokim wcięciu. Latem wyrastają wąskie, wzniesione liście zarodnikowe. Zarodniki posiadają symetryczny rozkład.
Uprawa:
Stanowisko półcieniste do cienistego. Onoklea lubi miejsca o wysokiej wilgotności (obrzeża zbiorników wodnych oraz oczek wodnych). Miejsce osłonięte od wiatru o glebie żyznej, wilgotnej, najlepiej kwaśnej. Zanim posadzimy bylinę należy wzbogacić glebę nawozem organicznym (obrnikiem, ziemia liściową). Roślina nie lubi częstego przesadzania wiec dobrze jest ją posadzić w miejscu docelowym. Rozmnażanie wiosna przez podział rośliny.
Zastosowanie:
Paproć doskonale nadaje się do dużych i przestrzennych ogrodów. Bardzo często sadzona jest w cieniu drzew i murów, przy zbiornikach wodnych i strumykach. Bardzo dobrze prezentuje się z roślinami: parzydło leśne, sanikula, funkia, długosz królewski.
Zimowanie:
Roślina mrozoodporna.
Uwagi:
Roślina wykorzystywana na susz, do suchych bukietów. Podobne gatunki: paproć Adiantum pedatum o zbliżonych wymaganiach.Zobacz też: paprocie.
0 komentarzy