Uprawiając kwiaty, a także inne rośliny ozdobne w naszym ogrodzie, staramy się, aby całość dobrze się ze sobą zgrywała i zdobiła naszą działkę. Jednak nie zawsze efekt taki udaje nam się osiągnąć. Sadząc rośliny „gdzie popadnie”, zamiast uroczej, kolorowej rabatki, uzyskamy skupisko roślin, które nie zawsze dobrze ze sobą wyglądają, a nierzadko nie powinny obok siebie rosnąć. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej jest przed rozpoczęciem prac w ogrodzie, ułożyć na kartce przynajmniej ogólny plan działania oraz rozrysować, jak ma wyglądać końcowy rezultat. Oczami wyobraźni składamy ze sobą poszczególne okazy, a korzystając z encyklopedii roślin, sprawdzamy, czy mają one podobne wymagania i czy możliwa jest uprawa danych gatunków obok siebie.
Ogólne zasady
Przygotowując się do zagospodarowania naszej rabatki, warto jest wcześniej zapoznać się z ogólnymi zasadami doboru roślin, aby nie być zmuszonym do dokonywania zmian w późniejszym okresie. Po pierwsze sprawdzamy, jakie warunki mamy w naszym ogrodzie i odrzucamy rośliny, którym dane miejsce nie odpowiada. Ważne są przede wszystkim takie czynniki jak: ilość światła oraz intensywność bezpośrednich promieni słonecznych, przepuszczalność, wilgotność oraz odczyn gleby. Logiczne jest, iż nie mają prawa rosnąć obok siebie okazy wymagające słońca i małej wilgotności, z takimi, które najlepiej czują się w półcieniu lub cieniu oraz wilgotnej glebie. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest dobór gatunków uprawianych w bezpośrednim sąsiedztwie tak, aby nie oddziaływały na siebie negatywnie. Dobrym połączeniem jest sadzenie roślin o płytkim systemie korzeniowym, z takimi, które charakteryzują się rozbudowanymi, głęboko osadzonymi korzeniami.
Dopiero na końcu, kiedy mamy już wyselekcjonowane możliwe do posadzenia rośliny, dobieramy takie, które będą się ze sobą ładnie komponować. W tylnej części rabaty sadzimy rośliny wysokie, często są to drzewa. Zielone odcienie iglastych okazów nie tylko stanowią wspaniałe tło dla całości ogrodu, ale również mogą oddzielać gęstą zasłoną naszą działkę od sąsiadów, albo od ulicy, dzięki czemu zyskujemy niejako strefę prywatności. Przed nimi powinny znajdować się wyższe rośliny kwitnące, takie jak tawułki, tawuły, czy trytomy. W bliskim ich sąsiedztwie dobrze sprawdzają się również rośliny o ozdobnych liściach, jak: berberys, różne odmiany funkii, cyprysiki, kostrzewa sina. Na samym skraju rabatki powinny rosnąć najniższe kwiaty. Wybór tutaj jest przeogromny, a stosowane mogą być zarówno byliny, jak i rośliny jedno- i dwuroczne oraz kwiaty cebulkowe.
Ważny jest kontrast
Kontrast jest bardzo ważnym czynnikiem, na który zwracajmy uwagę w czasie dobierania roślin do naszego ogrodu. Nie chodzi tu tylko o kontrastowanie kolorów, takie jak zestawienia zielonych drzew iglastych lub gatunków o ozdobnych liściach z czerwienią berberysów oraz intensywną barwą lawendy. Ważne jest również kontrastowanie cech pokrojowych, np.: rośliny zwarte, kuliste z luźnymi krzewami lub o miotlastych kształtach, a także te o ozdobnych liściach z tymi, które obficie wydają bardzo duże kwiaty. Ponieważ chcemy cieszyć się jak najdłużej naszą rabatką, warto jest sadzić rośliny kwitnące wiosną z tymi, które swoje walory pokazują dopiero latem i jesienią. W ten sposób zachowamy pewną ciągłość i nie będziemy zmuszeni do improwizowania w ciągu roku.
Skorzystaj z pomocy
Jeżeli sami nie znamy się zbyt dobrze na ogrodnictwie i nie jesteśmy w stanie skomponować odpowiednich gatunków roślin, warto jest skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna. Najprostszym rozwiązaniem jest poproszenie znajomych lub sąsiada, jednak oni bardzo często opierają się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, przez co ich wiedza jest ograniczona. Dobrym rozwiązaniem jest zasięgnięcie rady u architekta krajobrazu, który między innymi w tym kierunku jest szkolony i bez problemu rzuci kilka dobrych pomysłów, a za odpowiednią opłatą zaplanuje i zagospodaruje nam całe podwórko.
0 komentarzy